U nás

Laškov, Přemyslovice, Čechy pod Kosířem

Svátost nemocných

Cesta k této stránce - Svátosti (7) / Svátost nemocných

Svátost nemocných - touto svátostí a modlitbou kněze doporučuje celá církev své nemocné trpícímu a oslavenému Pánu, aby jim ulehčil a zachránil je. Vybízí je, aby se dobrovolně přidružili ke Kristovu utrpení a k jeho smrti, a tak byli prospěšní Božímu lidu.

Nová ustanovení předpokládají svaté pomazání pro věřící, kteří se nacházejí pro nemoc nebo stáří v nebezpečném stavu zdraví. V tomto případě však nemá rozhodovat "malicherná úzkostlivost". V ritu je řeč prostě o nemocných, nikoliv upoutaných na lůžko. Starým lidem, jejichž stav sil je velmi oslaben, může se udělit svaté pomazání, i když se nečeká žádné vážné onemocnění.

Vyloučená jsou nemluvňata a ti, co nikdy nedospěli k užívání rozumu.

Svátost, se může opakovat, když nemocný po přijetí pomazání nemocných zase přišel k silám nebo při trvání téže nemoci nastalo další zhoršení.
Účinky:

Tato svátost poskytuje nemocnému milost Ducha Svatého, skrze kterého celý člověk zakouší pomoc ke zdraví. Je utvrzován v důvěře v Boha a posilován proti pokušení zlého a proti strachu před smrtí. Tak je uschopněn, aby zlo nemoci statečně nesl a proti němu bojoval a zase došel zdraví, když to je prospěšné jeho duševnímu zdraví. Kromě toho, když se nemůže přistoupit ke svátosti smíření tato svátost přináší odpuštění hříchů.

O tuto svátost by nemocní měli žádat sami od sebe. Zároveň by se měli snažit ji přijmout s plnou vírou a hlubokou zbožností. Neměli by se poddat špatnému zvyku oddalování přijetí této svátosti.

Účinky:

Co je potřeba připravit k přijetí této svátostí doma?

Poněvadž většinou tuto svátost přijímáme spolu se svátosti smíření a eucharistii je potřeba připravit stolek, prostřít ho ubrusem a na něm ustavit křížek a svíčku.

V každém člověku přebývá Kristus. Když na to budeš pamatovat, začneš se na lidi dívat jinak. (P. Slawomir Biela)

Vzkříšený Kriste,
Tvé světlo vítězí
nad mocí temnoty,
zla a smrti
a znovu zapaluje
v srdcích věřících
naději a radost.
Díky Tvému utrpení
smrti a vzkříšení
je znovu budováno,
co bylo zničeno,
je obnoveno,
co bylo zastaralé,
a vše se stalo
krásnějším než dříve,
ve své původní celistvosti.
Vzkříšený Pane,
uděl nám,
našim rodinám,
farnostem
i celému světu
dar svého pokoje.
Amen.

(Sv. Jan Pavel II.)

Modlitba k Andělovi obyčejností

Milovaný Anděle,
šedé obyčejností,
ihned mi veseleji,
když se v domu rozhostíš,
když vytřeš s úsměvem
oči mé zaspané,
vypořádáš se se slzičkou,
jako s tekoucím kohoutkem.
Vymeteš noční můry,
co v noci děsily,