U nás

Laškov, Přemyslovice, Čechy pod Kosířem

Svátost nemocných

Cesta k této stránce - Svátosti (7) / Svátost nemocných

Svátost nemocných - touto svátostí a modlitbou kněze doporučuje celá církev své nemocné trpícímu a oslavenému Pánu, aby jim ulehčil a zachránil je. Vybízí je, aby se dobrovolně přidružili ke Kristovu utrpení a k jeho smrti, a tak byli prospěšní Božímu lidu.

Nová ustanovení předpokládají svaté pomazání pro věřící, kteří se nacházejí pro nemoc nebo stáří v nebezpečném stavu zdraví. V tomto případě však nemá rozhodovat "malicherná úzkostlivost". V ritu je řeč prostě o nemocných, nikoliv upoutaných na lůžko. Starým lidem, jejichž stav sil je velmi oslaben, může se udělit svaté pomazání, i když se nečeká žádné vážné onemocnění.

Vyloučená jsou nemluvňata a ti, co nikdy nedospěli k užívání rozumu.

Svátost, se může opakovat, když nemocný po přijetí pomazání nemocných zase přišel k silám nebo při trvání téže nemoci nastalo další zhoršení.
Účinky:

Tato svátost poskytuje nemocnému milost Ducha Svatého, skrze kterého celý člověk zakouší pomoc ke zdraví. Je utvrzován v důvěře v Boha a posilován proti pokušení zlého a proti strachu před smrtí. Tak je uschopněn, aby zlo nemoci statečně nesl a proti němu bojoval a zase došel zdraví, když to je prospěšné jeho duševnímu zdraví. Kromě toho, když se nemůže přistoupit ke svátosti smíření tato svátost přináší odpuštění hříchů.

O tuto svátost by nemocní měli žádat sami od sebe. Zároveň by se měli snažit ji přijmout s plnou vírou a hlubokou zbožností. Neměli by se poddat špatnému zvyku oddalování přijetí této svátosti.

Účinky:

Co je potřeba připravit k přijetí této svátostí doma?

Poněvadž většinou tuto svátost přijímáme spolu se svátosti smíření a eucharistii je potřeba připravit stolek, prostřít ho ubrusem a na něm ustavit křížek a svíčku.

Do Božích věcí lidský zrak nevidí, ale zato o nich může mnoho vytušit lidské srdce: nemá problém důvěřovat lásce. A od lásky očekáváme jen ta nejradostnější překvapení. (P. Petr Vrbacký)

Adventní modlitba

Přijď, Pane Ježíši,
Ty, kterého národy očekávají,
a potěš nás svou blízkostí.
Přijď Ty, lesku Boží nádhery,
Ty, sílo a moudrosti Boží:
Proměň noc našeho života v den
a dej světlo našim očím.

(Podle sv. Bernarda z Clairvaux)

Modlitba k Andělovi oddechu

Anděle oddechu
přileť beze spěchu,
křídlem mne obejmi.
Rozbíhané myšlenky
posbírej nad ránem,
ať bude jako v Narnie.