U nás
ve farnostech

Eucharistie

Cesta k této stránce - Svátosti (7) / Eucharistie

Eucharistie - by měl katolík přijímat co nejčastěji, nejlépe při každé mši svaté. Vyplývá to z Ježíšových slov: "Kdo bude jíst mé tělo a pít mou krev, má život věčný" (J 6, 54) a "Nebudete-li jíst tělo Syna člověka a pít jeho krev, nebudete mít v sobě život" (J 6, 53). Člověk přijímající Krista však musí být k tomu způsobilý, tedy musí být v milostí posvěcující, tzn. bez těžkého hříchu. Zvláštní událostí v životě církve i jednotlivce je, přijímá-li věřící Tělo a Krev Páně poprvé.

PODMÍNKY PŘIJETÍ SVATÉHO PŘIJÍMÁNÍ
Ke svatému přijímání může přistoupit každý, kdo věří v přítomnost Krista v Eucharistii , smířil se s Bohem ve svátosti smíření a žije podle křesťanských zásad, ke kterým u sezdaných patří i církevně uzavřené manželství . Není možné přistupovat k přijímání zároveň v katolické církvi a některé církvi nekatolické.
Porušením kterékoli z těchto podmínek se člověk dopouští svatokrádeže, tedy těžkého hříchu!
Ve stejný den může ke svatému přijímán podruhé přistoupit pouze ten, kdo se účastní celé mše svaté.
Kdo chtějí přijmout Eucharistii a nic jim v tom nebrání, musí se zdržet alespoň jednu hodinu před svatým přijímáním jakéhokoliv pokrmu a nápoje, pouze s výjimkou vody a léků.
Ti, kdo jsou pokročilého věku nebo trpí nějakou nemocí (např. diabetici apod.) a osoby které o ně pečují mohou přijmout svaté přijímání, i když během předcházející hodiny něco snědli. (Doporučuje se zachovat alespoň 15 min. půst! ) Srovnej CIC, kán. 919, §1 a §3.

Přestože mnoho lidí v Boha věří, často nemají jasno v tom, po čem od Boha touží. Ptejme se: Po jaké milosti od Boha teď nejvíc toužím?“ (P. Pat Collins)

---Nezadáno---

Ustavičně na Tebe zapomínám,
i když jsi mi stále nablízku.
Toužím po starostí a lásce,
ač od vždycky mám to všecko.
Pán Bůh mi dál Tebe v daře,
abys mi byl světlem na cestě,
abys mě zpevnil – kdy sloužím,
abys upozorňoval – když škodím,
napovídal – když bloudím
a žertoval – když si stěžuji.
Vím, jak hodně máš starosti,
odkud Ti Bůh dál člověka.
Promiň, že Tě nepoznávám,
že nevidím – ač se dívám,
že neslyším – ač naslouchám,
že necítím – ačkoliv pláču…
Vím, že Tě to neleká,
neznechucuje – no tak co,
jsi pro to, abys mě miloval,
tedy miluješ mně a je to.

Prosba o umění malých kroků

Neprosím o zázrak, Pane, ale o sílu pro všední život. Nauč mě umění malých kroků. Učiň mě vynalézavým a sebejistým v pravý čas. Obdař mě vnímavostí, abych dokázal odlišit prvořadé od druhořadého.

Prosím o sílu kázně a míry, abych jen tak neproklouznul životem a své dny si rozumně rozdělil, abych neprospal záblesky světla a vrcholy a abych si našel alespoň tu a tam čas pro zážitek krásy a umění.

Utvrzuj mě v tom, že snít o minulosti nebo budoucnosti mi nepomůže. Pomoz mi co nejlépe zvládnout to, co je mi nejblíže, pomoz mi brát právě prožívanou hodinu za nejdůležitější.

Chraň mě před naivní vírou, že v životě musí jít vše hladce. Daruj mi střízlivé poznání, že těžkosti, porážky, neúspěchy i zklamání jsou přirozenou součástí života, že díky jim rosteme a dozráváme.

Připomínej mi, že city se často stavějí proti rozumu. Pošli mi v pravé chvíli někoho, kdo má odvahu říct mi pravdu s láskou. Chléb každodenní dej mi pro tělo i duši, projev Tvé lásky – přátelské echo, a alespoň tu a tam náznak, že jsem v něčem užitečný.

Vím, že hodně problémů se neřeší konáním; pomoz mi, abych dokázal čekat. Ať vždy nechám Tebe a ostatní domluvit. Vždyť to nejdůležitější si člověk neříká sám, to nejdůležitější mu bývá sděleno.

Ty víš jak moc potřebujeme přátelství. Dej, abych dorostl do této nejkrásnější, nejtěžší, nejriskantnější a nejvzácnější záležitosti života. Vnukni mi správnou chvíli a správné místo, kde můžu zanechat balíček dobra, slovami nebo bez slov.

Chraň mě před strachem, že bych mohl promarnit svůj život. Nedej mi to, co si přeju, ale to co potřebuji.

Nauč mě umění malých kroků.

(Antoine de Saint-Exupery )

Novoroční modlitba

Chválíme Te dobrotivý Pane za nový rok, ve kterém smíme žít.
Chválíme Tě za všechno dobré a krásné, co máš pro nás připravené.
Toužíme přijmout každou Tvou milost a vykonat všechno dobro, které s tvojí pomocí vykonat můžeme.
Prosíme, požehnej nám. Požehnej svou láskou každý den, každé setkání, veď naše rozhodnutí, aby se uskutečňovaly jen Tvé záměry v našem životě, v naší farnosti, arcidiecézi i v celém našem národě. Amen.