Opravdový život

Cesta k této stránce - Články (6) / K zamyšlení (11) / Opravdový život

Když se objevila auta, lidé si pomysleli: „Díky nim se rychleji dostaneme na místo a budeme mít více času pro sebe.“ Ale když už dojeli, napadlo je: „Přece když jedeme tak rychle, můžeme dojet mnohem dál.“ Nastoupili opakovaně a dojeli dále, mnohem dále a tak pozdě, že sotva stihli poslední okamžik. Měli teď pro sebe mnohem méně času a ten určili na plánování dalšího výjezdu.

Když se objevila televize, lidé si pomysleli: „Budeme moci společně se dívat na historie, které jsme dosud četli jednotlivě.“ Ale kdy se posadili do křesla, už se jim nechtělo hovořit. Každý si pořídil svou vlastní televizí a jen během večeře čas za čas vypukla hádka o to, kdo by měl držet ovládač.

Když se objevil počítač, lidé si mysleli: „Kolik věcí budeme moct udělat s jeho pomocí? Děti se budou s ním učit, dospělí pracovat, budeme se při něm bavit a komunikovat se všemi lidmi na světě!“Ale když ponořili své rozumy do obrazovky, nedokázali najít cestu zpět. Děti se zabydlely ve světě her, náctiletým uši srostly se sluchátky, přátele nahradily „Nicky“ a emoce dvojtečka se závorkou jedenkrát jedním, jindy druhým směrem.

Místo čím dále lépe, lidem se začalo čím dále hůř žít. Nakonec nejmoudřejší přišli k otřesnému závěru: „Věci žijí, dovedností a podvodem zavládly nad našimi dušemi a rozumem. Měly nám sloužit a staly se našimi pány“. A ti lidé zvedli vzpouru. Oprášili kola, odhodili ovládače, vypnuli počítače. Začali hovořit s dětmi, šli do kostela a na procházku, zahráli partie šachů na opravdové šachovnici, pomohli uklidit babičce, začali se všímat přátel, zjistili pocity a volný čas. Začali nově žít.

A jestliže nebylo Happy endu? A jestliže navždycky zůstali otroky čím dál modernějších modelů, čím dále modernějších versí virtuálního Egypta? A jestliže je to jen další etapa hry zručnosti „Opravdový život“?

podle P. Ondřeje Godyně SDB

Modlitba k Andělovi obyčejností

Milovaný Anděle,
šedé obyčejností,
ihned mi veseleji,
když se v domu rozhostíš,
když vytřeš s úsměvem
oči mé zaspané,
vypořádáš se se slzičkou,
jako s tekoucím kohoutkem.
Vymeteš noční můry,
co v noci děsily,